Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
Facebook Twitter NK
memori dodane przez G. Lucas
memori odwiedzone 7637 razy
zapalono już 39 świeczek
zapalono już 2 zniczy
Édouard Leclerc
Édouard Leclerc
20.11.1926
17.09.2012
żył 85 lat
Édouard Leclerc
pierwsze imię Édouard
nazwisko Leclerc
data urodzenia 20.11.1926
miejscowość urodzenia Landerneau
państwo urodzenia Francja
płeć mężczyzna
stan cywilny żonaty
ilość dzieci 3
 
data śmierci 17.09.2012
miejscowość śmierci Saint-Divy
państwo śmierci Francja
 
miejscowość pochówku memori.pl
państwo pochówku Francja
 
cmentarz Cmentarz wirtualny
 
Przedsiębiorca, wizjoner
Francuski przedsiębiorca, założyciel sieci handlowej E.Leclerc, jeden z pionierów supermarketów.

Nazywany we Francji wizjonerem, zrobił spektakularną karierę - od swojego pierwszego rodzinnego pawilonu handlowego w małej miejscowości Bretanii po dzisiejszą czołową sieć francuskich supermarketów spożywczych.

Swój pierwszy sklep, o powierzchni jedynie 16 m², w przerobionym hangarze w rodzinnym Landerneau otworzył wraz z żoną w grudniu 1949 roku, gdzie sprzedawał wyroby ciastkarskie kupowane bezpośrednio z wytwórni z pobliskiego Pontivy.

Jego podstawową zasadą było wyeliminowanie długiego łańcucha pośredników (tzw. "krótki łańcuch dostaw") i zaoferowanie klientom towarów w cenie zbliżonej do ceny hurtowej. Pierwszy supermarket z prawdziwego zdarzenia otworzył w 1962r. w Breście (1 200 m²). Ceny niższe o 20-30% niż u konkurencji pozwoliły mu przyciągnąć klientów i otwierać kolejne sklepy m.in. w regionie paryskim.

Zrewolucjonizował handel we Francji dostarczając konsumentom tańszych produktów, był jednak oskarżany o "zabijanie drobnego handlu" m.in. przez poujadystów.

W 1964 utworzył zrzeszenie skupiające sklepy E.Leclerc (Association des centres distributeurs E.Leclerc - ADCLec), a w 1970 utworzył krajową centralę zakupów. W 1969 część sklepów opuściła zrzeszenie Leclerca tworząc grupę "les Ex", która później przekształciła się w grupę "Intermarché/Les Mousquetaires".

Stopniowo wchodził także na inne segmenty rynku otwierając sieć sklepów odzieżowych (Leclerc Vêtements), stacji benzynowych z tańszym paliwem oraz książek.

Kierował ekspansją międzynarodową sieci m.in. do Portugalii, Włoch, Polski i Słowenii. Po przekazaniu w 2003r. zarządzania siecią E.Leclerc jednemu z synów, Michelowi, starał się wciąż uczestniczyć w podejmowaniu strategicznych decyzji.
okoliczności śmierci
rodzaj śmierci z przyczyn naturalnych