Leszek Błażyński
pierwsze imię Leszek
nazwisko Błażyński
data urodzenia 05.03.1949
miejscowość urodzenia Ełk
państwo urodzenia Polska
płeć mężczyzna
stan cywilny wdowiec
 
data śmierci 06.08.1992
miejscowość śmierci Katowice
państwo śmierci Polska
 
miejscowość pochówku memori.pl
gmina pochówku Katowice
powiat pochówku Katowice
województwo pochówku śląskie
państwo pochówku Polska
 
cmentarz Cmentarz wirtualny
 
Bokser
Bokser wagi muszej. Dwukrotny brązowy medalista olimpijski z Monachium (1972) i Montrealu (1976). Mistrz Europy - Halle 1977) i wicemistrz (Madryt 1971), uczestnik Mistrzostw Europy Belgrad 1973 i Mistrzostw Świata 1978 (waga kogucia); dwukrotny mistrz Polski (1971, 1973) i trzykrotny wicemistrz 1969 (waga papierowa), 1972 i 1980; i 11-krotny reprezentant kraju w meczach międzypaństwowych.

Łącznie stoczył 317 walk (282 zwycięstwa, 4 remisy, 31 porażek). Ostatnią - 30 października 1983.

Odznaczony został m.in. Złotym, Srebrnym i Brązowym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz Krzyżem Kawalerskim OOP w 1976.

Inne wykonywane zawody

Z zawodu mechanik.

Szybko stracił ojca, który w wieku zaledwie 33 lat zmarł na gruźlicę. Błażyński miał wówczas dwanaście lat. Dom się rozleciał, a 12-latek rozpoczął walkę o chleb. Zawsze był mały, ale zadziorny. Zdarzało się, że jednym ciosem przewracał dryblasów. O tym, że miał niesamowity talent niech świadczy fakt, że już na pierwszym bokserskim treningu Mazura Ełk, pierwszym ciosem rozbił mistrza okręgu w kategorii juniorów. W wieku zaledwie 20 lat przyszły pierwsze sukcesy w gronie seniorów. W 1971 roku, mając 22 lata został wicemistrzem Europy. To był początek jego wielkiej pięściarskiej kariery.

Łamał wszelkie stereotypy sportowca-boksera. Był wrażliwym inteligentnym człowiekiem. Pisał wiersze i śpiewał. Występował także w kabarecie razem z Władysławem Komarem.

Obok wielkich bokserskich mistrzów, równie wysoko cenił polskiego pisarza Tadeusza Boy-Żeleńskiego, czy amerykańskiego wokalistę jazzowego Louisa Armstronga.

W jednym z programów telewizyjnych wykonał swój ulubiony utwór tego ostatniego "What a wonderful world".
okoliczności śmierci
rodzaj śmierci tragiczna - samobójstwo

Wg jego młodszego syna - po śmierci żony popadł w duże tarapaty finansowe oraz nie potrafił znaleźć celu w życiu.

Jego żona wypadła z balkonu z bloku na katowickim osiedlu. W stanie krytycznym została odwieziona do szpitala. Błażyński podjął wiele prób jej ratowania. Spędził wiele dni przy łóżku żony, aż do jej śmierci. Po jej pogrzebie kompletnie się załamał.