Jerzy Aleksander Popiełuszko
pierwsze imię Jerzy
drugie imię Aleksander
nazwisko Popiełuszko
data urodzenia 14.09.1947
miejscowość urodzenia Okopy
państwo urodzenia Polska
tytuł/stopień ks.
płeć mężczyzna
 
data śmierci 19.10.1984
miejscowość śmierci Włocławek
państwo śmierci Polska
 
miejscowość pochówku Warszawa
gmina pochówku m.st. Warszawa
powiat pochówku m.st. Warszawa
województwo pochówku mazowieckie
państwo pochówku Polska
 
cmentarz Kościół św. Stanisława Kostki
 
rodzaj pochówku grób tradycyjny
Kapelan warszawskiej "Solidarności"
Błogosławiony Kościoła katolickiego, polski prezbiter rzymskokatolicki, kapelan warszawskiej "Solidarności", zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.
okoliczności śmierci
rodzaj śmierci tragiczna - zabójstwo

19 października 1984 ks. Popiełuszko przybył na zaproszenie do parafii pw. św. Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Spotkanie to zakończył zdaniem: "Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy". W tym samym dniu, wracając do Warszawy, na drodze do Torunia, niedaleko miejscowości Górsk, Jerzy Popiełuszko wraz ze swoim kierowcą Waldemarem Chrostowskim zostali uprowadzeni przez funkcjonariuszy Samodzielnej Grupy "D" Departamentu IV MSW w mundurach funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego MO. Chrostowskiemu udało się uciec z kabiny samochodu, Popiełuszkę skrępowano i przewożono w bagażniku.

30 października z zalewu na Wiśle koło Włocławka wyłowiono jego zwłoki. Ręce skrępowano tak, by próby poruszania nimi zaciskały pętlę na szyi. Ciało obciążone było workiem wypełnionym kamieniami. Zbadano je w Zakładzie Medycyny Sądowej Akademii Medycznej w Białymstoku pod kierunkiem prof. Marii Byrdy. W czasie sekcji wykazano ślady torturowania.