Ewangelos Odiseas Papatanasiu
pierwsze imię Ewangelos
drugie imię Odiseas
nazwisko Papatanasiu
data urodzenia 29.03.1943
miejscowość urodzenia Agria
państwo urodzenia Grecja
znany jako/pseudonim art. Vangelis
płeć mężczyzna
 
data śmierci 17.05.2022
miejscowość śmierci Paryż
państwo śmierci Francja
 
miejscowość pochówku memori.pl
państwo pochówku Francja
 
cmentarz Cmentarz wirtualny
 
Kompozytor
Grecki twórca muzyki elektronicznej i muzyki filmowej. Charakterystyczną cechą muzyki artysty jest bogate brzmienie instrumentów elektronicznych. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 4 lat, a już w wieku 6 lat miał swój pierwszy publiczny występ, na którym prezentował własne kompozycje. Vangelis był w dużej części samoukiem, odmawiał pobierania lekcji gry na pianinie, a w ciągu swojej kariery nie zdobył formalnej wiedzy na temat notacji muzycznej. Uczył się muzyki poważnej, malarstwa i reżyserii filmowej na Akademii Sztuk Pięknych w Atenach. Uchodził za wielkiego i genialnego kompozytora. W 1982 roku dostał Oscara za muzykę do filmu "Rydwany ognia". Stworzył kultową muzykę do m.in. filmów "Łowca androidów" czy "1492. Wyprawa do raju". Autorem muzyki do wielu filmów dokumentalnych Jacques’a Cousteau.

Cokolwiek tworzył, nigdy nie odcinał kuponów od "Rydwanów ognia". Kkolejne płyty, jakie nagrywał, były zupełnie inne, często eksperymentalne, jak awangardowe "Invisible Connections" (1984), "Soil Festivities" (1984), stworzone na skutek fascynacji przyrodą, zwłaszcza ruchem owadów, chóralne "Mask" (1985) czy niezwykle eklektyczne "Direct" (1988), budujące pomost między klasyką, etniką a nowoczesnością.

Miał zupełnie unikalne podejście do procesu twórczego. Komponował i nagrywał w tym samym czasie, za pierwszym podejściem, rzadko później coś zmieniając. Wyjątek stanowiły utwory, w których pojawiał się śpiew, chór lub specjalny instrument. Skomponowanie i nagranie płyty zajmowało mu dokładnie tyle, ile ona trwała.

Łącznie kompozytor wydał ponad 40 płyt – albumów i soundtracków. W jego archiwach znajduje się materiał na znacznie więcej. Jak wyjaśniał, nie dzieli się nim zbyt chętnie, gdyż nie lubił biznesowego aspektu swojej pracy, sprawiającego, że jego twórczość staje się produktem. "Dla mnie nie ma czegoś takiego jak album, są jedynie części muzyki", "tworzę każdego dnia, ponieważ w taki sposób funkcjonuję. Gdybym przestał grać i komponować i nigdy więcej nie dotknął keyboardu, i tak miałbym ze sto płyt do wydania."
okoliczności śmierci
rodzaj śmierci w następstwie choroby

Zmarł późnym wieczorem w szpitalu w Paryżu, w którym leczono go na COVID-19. Oficjalna przyczyna nie została podana, ale część źródeł mówi o niewydolności serca.