Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
Facebook Twitter NK
memori dodane przez Artur Thill
memori odwiedzone 5959 razy
zapalono już 631 świeczek
zapalono już 20 zniczy
Wincenty Jegliński
Wincenty Jegliński
29.03.1896
01.04.1940
żył 44 lat
Wincenty Jegliński
pierwsze imię Wincenty
nazwisko Jegliński
nazwisko rodowe Jegliński
data urodzenia 29.03.1896
miejscowość urodzenia Mochów
państwo urodzenia Polska
tytuł/stopień podporucznik rezerwy piechoty Wojska Polskiego
płeć mężczyzna
stan cywilny żonaty
ilość dzieci 3
 
data śmierci 01.04.1940
miejscowość śmierci Katyń
państwo śmierci Rosja
 
państwo pochówku Polska
 
 
rodzaj pochówku mogiła zbiorowa
forma pochówku inna
nauczyciel, inspektor szkolny
W latach 1913 - 1916 uczeń seminarium nauczycielskiego w Krasnohradzie. W 1928 ukończył Państwowy Wyższy Kurs Nauczycielski w Katowicach, słuchacz Instytutu Pedagogiki w Katowicach. W latach 1934/1935-1937/1938 odbył studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w zakresie pedagogiki. W dniu 1 kwietnia 1935 otrzymał świadectwo dojrzałości jako ekstern w liceum w Szarleju. W listopadzie 1938 przedstawił pracę magisterską "Jakie czynniki wpływają na kształtowanie się pracy nauczyciela", napisaną pod kierunkiem dr Zygmunta Mysłakowskiego. W dniu 5 maja 1939 Rada Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego nadała mu stopień magistra filozofii jako dowód zakończenia studiów wyższych w zakresie pedagogiki.

Nauczyciel w szkołach w: Krasnohradzie (21 maja 1916 - 1 października 1917), Czermnie (1 sierpnia 1918 - 31 sierpnia 1922) oraz Szarleju (1 września 1922 - 31 lipca 1923). W latach 1923-1929 oraz od 1 lipca do 17 września 1931 kierownik szkoły w Kamieniu – obecnie Miejska Szkoła Podstawowa nr 13 im. Powstańców Śląskich. W latach 1929-1931 pracownik Wydziału Oświecenia Publicznego Urzędu Województwa Śląskiego w Katowicach. 18 września 1931 objął obowiązki inspektora szkolnego rejonu Świętochłowice II.

10 listopada 1933 odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi - "za zasługi na polu pracy pedagogicznej i społecznej".

1 października 1917 powołany do szkoły oficerskiej w Kijowie. Po jej rozbiciu - wstąpił do I Korpusu Polskiego w Rosji dowodzonego przez gen.Józefa Dowbor-Muśnickiego, gdzie służył w kompanii podchorążych (tzw. Oddzielna Kompania Junkierska) dowodzonej przez kapitana Bolesława Jatelnickiego-Jacynę. Po rozbrojeniu Korpusu w lipcu 1918 wraca do domu. 18 lipca 1920 wstępuje do ochotniczych oddziałów kawalerii - służba w 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. Zwolniony do domu 12 grudnia 1920. W dniach 1 lipca - 24 sierpnia 1929 odbył 8-tygodniowy skrócony kurs w Szkole Podoficerów Zawodowych w Grudziądzu.

Awans na podporucznika ze starszeństwem od 1 września 1929, lokata 873. 19 grudnia 1930 wcielony do 75 Pułku Piechoty. W dniach 7 sierpnia - 16 września 1934 udział w 6-tygodniowych ćwiczeniach rezerwy 75 Pułku Piechoty. Minister Obrony Narodowej decyzją Nr 439/MON z dnia 5 października 2007 mianował go pośmiertnie do stopnia porucznika.

W dniu 20 września 1939 przebywał w Tarnopolu, następnie w obozie przejściowym NKWD w Kozielszczynie, by wreszcie trafić do Kozielska, skąd w drugiej połowie kwietnia 1940 został wywieziony do Katynia i zamordowany.
okoliczności śmierci
rodzaj śmierci tragiczna - zabójstwo
przyczyna śmierci obrażenia odniesione w wypadku

W dniu 20 września 1939 przebywał w Tarnopolu, następnie w obozie przejściowym NKWD w Kozielszczynie, by wreszcie trafić do Kozielska, skąd w drugiej połowie kwietnia 1940 został wywieziony do Katynia i zamordowany.