Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
22.01.2015
redakcja memori.pl
Wcielenia Ledgera

Był jednym z tych aktorów Hollywood, którzy odeszli zbyt wcześnie. Miał na swoim koncie wiele barwnych ról i sukcesów, a tempo jego kariery wróżyło kolejne. 22 stycznia 2015 roku mija kolejna rocznica śmierci Heatha Ledgera.

Zadebiutował w młodym wieku. Grał w filmach i serialach w australijskiej telewizji. Od lat 90. występował już w produkcjach amerykańskich. Pojawił się w „Zakochanej złośnicy”, następnie w filmie kostiumowym „Patriota”. Miał na swoim koncie także komedie – „Obłędny rycerz”, „Nieustraszeni bracia Grimm”. Zagrał się w filmach „Ned Kelly” i „Casanova”, gdzie wcielił się w tytułowe postaci. Sukcesem okazał się nagrodzony m.in. Złotym Lwem melodramat „Tajemnica Brokeback Mountain”, za który przyznano mu również nagrodę Australijskiego Instytutu Filmowego dla Najlepszego Aktora.

Jego największym sukcesem okazała się kreacja Jockera w kontynuacji „Batmana” pt. „Mroczny rycerz”. Rok później aktor został pośmiertnie nagrodzony Złotym Globem dla najlepszego aktora drugoplanowego, a kilka miesięcy później uhonorowano go Oscarem.

W zbliżonym czasie do „Mrocznego rycerza” realizowano także zdjęcia do filmu fantasy „Parnassus: Człowiek, który oszukał diabła”, gdzie Ledger grał główną rolę. Nieszczęśliwa i nagła śmierć aktora tylko pozornie uniemożliwiła dalsza pracę. Dzięki różnym wcieleniom fizycznym bohatera, możliwe było dogranie brakujących scen przez aktorów – Johnny'ego Deppa, Jude Law oraz Collina Firtha. Honorarium z filmu przeznaczyli osieroconej córce Ledgera – Matildzie.

W ciągu całego życia udało mu się wcielić w wiele różnorodnych postaci – od tych realistycznych do najbardziej fantazyjnych i zaprojektowanych z najdrobniejszymi detalami, dzięki którym stał się cenionym i wręcz uwielbianym aktorem. Całkowite oddanie pracy, a także intensywność życia miały jednak swoją cenę... Odszedł w wieku 28 lat, będąc jednocześnie w najlepszym dla siebie momencie życia.

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.