Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
Facebook Twitter NK
memori dodane przez Irena Kłosowska
memori odwiedzone 12850 razy
zapalono już 877 świeczek
zapalono już 19 zniczy
Tupac Shakur
Tupac Amaru Shakur
znany jako 2Pac
16.06.1971
13.09.1996
żył 25 lat
Tupac Amaru Shakur
pierwsze imię Tupac
drugie imię Amaru
nazwisko Shakur
data urodzenia 16.06.1971
miejscowość urodzenia Nowy Jork
państwo urodzenia Stany Zjednoczone
znany jako/pseudonim art. 2Pac
płeć mężczyzna
 
data śmierci 13.09.1996
miejscowość śmierci Las Vegas
państwo śmierci Stany Zjednoczone
 
miejscowość pochówku memori.pl
państwo pochówku Internet
 
cmentarz Cmentarz wirtualny
 
Muzyk
Amerykański muzyk - raper, poeta, aktor.

W oficjalnych dokumentach zapisany jako Lesane Parish Crooks, jego imię i nazwisko zostało zmienione po ślubie matki z Lumumba Abdul Shakura. Matka widząc talent artystyczny syna, zapisała go do grupy teatralnej The 127 th Street Ensemble już pod nowym nazwiskiem Tupac Amaru Shakura, gdzie w wieku 12-lat zadebiutował na scenie jako Travis z „Racine In the Sun” (1983). Rodzice przenieśli się do Baltimore i w roku 1986 Tupac zapisał się do Baltimorskiej Wyższej Szkoły Artystycznej, lecz nie ukończył jej. W Baltimore napisał swój pierwszy rapowy tekst, występując pod pseudonimem MC New York

W 1990 roku dołączył do zespołu Digital Undergoung, a już po roku rozpoczął karierę solową i wydał debiutancki album „2Pacalypse Now” (1991), wystąpił również w filmie „Juce”, w którym zagrał rolę mordercy z getta. Na początku 1993 roku wydał drugi album „”Strictly 4 My N.I. G.G.A.Z., płyta otrzymała status platynowej, a Tupac otrzymał nominację do nagrody Grammy w kategorii Najlepszy Debiut. Ponadto zagrał jeszcze w dwóch filmach: „Poetic Justice” (z Janet Jackson) i „Abowe the Rim” (1994)

Kolejny album artysty to: „Me Against the World”, który okazał się jeszcze większym sukcesem – po siedmiu miesiącach płyta zdobyła status podwójnej platyny. „All Eyez On Me” to pierwszy dwupłytowy album wydany w roku 1996 i on również okazał się dużym sukcesem. Nastepne filmy, w których Tupac wziął udział to: „Klincz i „Gang Related”. W maju (1996) ukazał się singel „2of Amerikaz Most Wandet” ze Snop Doggiem, a w czerwcu singel „Hit Em Up”, na październik przewidziana była płyta, do której ukończył materiał, lecz nie zdążył już jej wydać.

7 września 1996 roku Tupac wracał z walki bokserskiej swojego przyjaciela Tysona, samochód Tupaca został ostrzelany, a on sam trafiony pięcioma pociskami i odwieziony do szpitala, w którym 13 września zmarł.

Tupac Shakur poza muzyką i aktorstwem zajmował się również poezją. Wydany tomik wierszy jego autorstwa „The Rose That Grew From Concrete” (Róża,która wyrosła na betonie), ukazuje prawdziwe wnętrze i myśli człowieka, którego bezsensowna śmierć zakończyła twórczość wszechstronnie utalentowanego, dobrze zapowiadającego się artysty.
okoliczności śmierci
rodzaj śmierci tragiczna - zabójstwo