Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
Facebook Twitter NK
memori dodane przez Łukasz K
memori odwiedzone 9046 razy
zapalono już 576 świeczek
zapalono już 31 zniczy
Steven Jobs
Steven Paul Jobs
znany jako Steve Jobs
24.02.1955
05.10.2011
żył 56 lat
Steven Paul Jobs
pierwsze imię Steven
drugie imię Paul
nazwisko Jobs
data urodzenia 24.02.1955
miejscowość urodzenia San Francisco
państwo urodzenia Stany Zjednoczone
znany jako/pseudonim art. Steve Jobs
płeć mężczyzna
stan cywilny żonaty
ilość dzieci 4
 
data śmierci 05.10.2011
miejscowość śmierci Palo Alto
państwo śmierci Stany Zjednoczone
 
miejscowość pochówku Palo Alto
stan pochówku Kalifornia
państwo pochówku Stany Zjednoczone
 
cmentarz Alta Mesa Cemetery (Memorial Park)
 
Wizjoner, wynalazca, przedsiębiorca
współzałożyciel, prezes i przewodniczący rady nadzorczej Apple Inc. Jedna z pierwszych osób, która zauważyła potencjał w GUI i myszy komputerowej w firmie Xerox PARC, dzięki czemu sukces odniosły w późniejszych czasach komputery Macintosh oraz ich graficzny system operacyjny, Mac OS. Jobs był twórcą firmy NeXT Inc.

Był jednym z najsłynniejszych informatyków świata, nazywanym ikoną i legendą Krzemowej Doliny.

Inne wykonywane zawody

Jesienią 1974 roku Jobs uczęszczał na spotkania klubu komputerowego "Homebrew Computer Club" razem ze Steve'em Wozniakiem. Rozpoczął pracę w firmie Atari, gdzie wraz z Wozniakiem projektował gry komputerowe. W tym czasie odkryto, że zabawkowy gwizdek dołączony do płatków śniadaniowych Cap'n Crunch mógł wydawać dźwięk o częstotliwości 2600 Hz, sygnał kontrolny używany przez system telefonicznych rozmów międzymiastowych AT&T. Jobs i Woźniak jeszcze w 1974 roku zaczęli sprzedawać tzw. "niebieskie pudełka" (ang. blue boxes) oparte na tym pomyśle, dzięki którym można było dzwonić za darmo.

W 1976 roku Jobs (21 l.) i Wozniak (26 l.) założyli w garażu Jobsa firmę Apple Computer Co. Pierwszym komputerem ich produkcji był Apple I, sprzedawany za 666,66 USD. W 1977 zbudowali Apple II, który odniósł sukces na rynku komputerów domowych. Dzięki Apple II firma Apple stała się jednym z najważniejszych przedsiębiorstw produkujących komputery domowe. W 1980 roku Apple weszło na nowojorską giełdę papierów wartościowych, na rynku pojawił się także Apple III.

W 1983 Jobs namówił Johna Sculley z Pepsi Coli by został prezesem Apple'a. W tym samym roku Apple wydało zaawansowany technologicznie komputer Apple Lisa, który jednak nie odniósł sukcesu rynkowego. W 1984 pojawił się Macintosh, który stał się od tej pory głównym produktem Apple.

W 1985 roku wskutek konfliktu z Johnem Sculleyem zmuszony do odejścia z Apple. Założył firmę NeXT.

W 1986 roku razem z Edwinem Catmullem kupił firmę Pixar, studio animacji komputerowej, opierając się na dawnym oddziale grafiki komputerowej Lucasfilmu. Jobs odkupił to studio od George'a Lucasa za 10 milionów USD. Pixar zyskało sławę w 1995 roku dzięki rewolucyjnemu filmowi animowanemu "Toy Story".

Apple wykupiło NeXT w 1996 roku za 402 miliony USD, sprowadzając Jobsa z powrotem do macierzystej firmy. W 1997 został on prezesem Apple, pracując jednakże za jednodolarową stawkę (ma jednak zyski z dywidend). Wprowadzenie na rynek iMaca znacznie polepszyło kondycję finansową firmy. iMac stał się pierwszym komputerem, w którym duży nacisk położono na wygląd (choć poza tym także był to komputer o dużych możliwościach).

Pod jego rządami Apple weszło także na rynek muzyczny ze swoim odtwarzaczem iPod i internetowym sklepem muzycznym iTunes Store oraz w świat telefonów komórkowych z urządzeniem iPhone, a w 2010 roku w rynek tabletów prezentując iPada.
okoliczności śmierci
rodzaj śmierci w następstwie choroby
przyczyna śmierci choroby nowotworowe

Nie podano oficjalnej przyczyny śmierci Steve'a Jobsa. Wiadomo jednak, że od lat cierpiał na chorobę nowotworową.

W 2004 roku Jobs podał, że zdiagnozowano u niego rzadko spotykaną odmianę raka trzustki. 22 czerwca 2009 roku przeszedł pomyślnie operację przeszczepu wątroby zajętej przerzutami raka trzustki. Od stycznia 2011 roku przebywał na bezterminowym zwolnieniu lekarskim, którego powodów nie podano do wiadomości publicznej. W sierpniu 2011 roku odszedł ze stanowiska dyrektora wykonawczego Apple Inc., obejmując stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej firmy. Przyczynę rezygnacji upatrywano w jego pogarszającym się stanie zdrowia. Prawie półtora miesiąca później, 5 października 2011 firma Apple wydała oświadczenie o śmierci Steven'a.