Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
Facebook Twitter NK
memori dodane przez redakcja memori.pl ['] .
memori odwiedzone 6409 razy
zapalono już 6 świeczek
zapalono już 1 zniczy
Stephen William Hawking
Stephen William Hawking
08.01.1942
14.03.2018
żył 76 lat
Stephen William Hawking
pierwsze imię Stephen
drugie imię William
nazwisko Hawking
data urodzenia 08.01.1942
miejscowość urodzenia Oksford
państwo urodzenia Wielka Brytania
płeć mężczyzna
stan cywilny rozwiedziony
ilość dzieci 3
 
data śmierci 14.03.2018
miejscowość śmierci Cambridge
państwo śmierci Wielka Brytania
 
miejscowość pochówku memori.pl
państwo pochówku Wielka Brytania
 
cmentarz Cmentarz wirtualny
 
Naukowiec
Brytyjski astrofizyk, kosmolog, fizyk teoretyk. Jeden z najsłynniejszych naukowców współczesnej ery. Legendarny fizyk teoretyczny sformułował wiele przełomowych koncepcji i hipotez naukowych dotyczących zwłaszcza astrofizyki, kosmologii oraz grawitacji kwantowej.

W ciągu trwającej ponad 40 lat kariery naukowej Stephen Hawking zajmował się głównie kosmologią teoretyczną, w tym zwłaszcza tzw. czarnymi dziurami i grawitacją kwantową.

Wspólnie z Rogerem Penrose'em opracował twierdzenia dotyczące istnienia osobliwości w ramach ogólnej teorii względności oraz teoretyczny dowód na to, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie. Znane jest ono dziś jako promieniowanie Hawkinga, lub Bekensteina–Hawkinga.

Hawking był profesorem matematyki i fizyki teoretycznej na macierzystej uczelni, czyli Uniwersytecie Cambridge oraz w Kalifornijskim Instytucie Technologicznym (Caltech)w Pasadenie. Był członkiem Królewskiego Towarzystwa Fizyki Teoretycznej.

Był jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w świecie nauki. Jego książka "Krótka historia czasu" (1988) trafiła na listę bestsellerów "Sunday Timesa" i utrzymywała się na niej przez 237 tygodni.
okoliczności śmierci
rodzaj śmierci nieznany

Zmarł w swoim domu w Cambridge we wczesnych godzinach porannych. Dokładna przyczyna śmierci nie została podana.

Od ponad 50 lat walczył z bardzo rzadką chorobą, która sparaliżowała większość jego ciała. Diagnoza wskazująca na stwardnienie zanikowe boczne (SLA) (choroba neurodegeneracyjna mogąca prowadzić do całkowitego paraliżu) pojawiła się, kiedy miał 21 lat, ale pomimo niesprzyjających prognoz (dawano mu maksymalnie dwa lata) - nie poddawał się i nie zaniechał swojej działalności. Do końca życia nie mógł poruszać się inaczej niż na specjalnie zaprojektowanym wózku inwalidzkim. Z otoczeniem komunikował się poprzez specjalny system przetwarzania tekstu na mowę, którego używał poprzez mięsień policzkowy. Grymas jego policzka, był wychwytywany przez czujnik zamocowany na oprawce jego okularów. W ten sposób wybierał słowa z listy przesuwającej się po ekranie komputera i mozolnie komponował zdania. Następnie jednym skrzywieniem policzka wysyłał je do syntezatora, który mówił za niego charakterystycznym, komputerowym głosem.

Był najdłużej żyjącą osobą z chorobą SLA.

Hawking zmarł w rocznicę urodzin Alberta Einsteina. 14 marca obchodzony jest także dzień liczby Pi.