Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
Stary Cmentarz Rzymskokatolicki
przy ul. Cmentarnej, Piotrkow Trybunalski, Polska

ogólna ilość memori dodanych do cmentarza: 0
ogólna ilość znanych memori dodanych do cmentarza: 1
GoogleMaps
Google maps
Informacje o cmentarzu
status: do weryfikacji
cmentarz zgłosił Danuta Walewska
typ cmentarza wyznaniowy
rodzaj cmentarza rzymskokatolicki
charakter cmentarza zabytkowy
stan cmentarza czynny
 
państwo Polska
województwo łódzkie
powiat Piotrków Trybunalski
gmina Piotrków Trybunalski
miejscowość Piotrkow Trybunalski
dzielnica -
Najstarsza Piotrkowska nekropolia (częściowo cmentarz prawosławny).Rzymskokatolicki cmentarz miejski w Piotrkowie Trybunalskim zwany potocznie \"Powązkami\" znajduje się przy ulicy Cmentarnej, na północ od starego centrum miasta. Początki cmentarza sięgają prawdopodobnie 1830 roku. Wówczas bowiem wielkim murem ogrodzono dwie nowopowstałe nekropolie - rzymskokatolicką i prawosławną.
Jest tu wiele cennych nagrobków będących cennymi przykładami rzeźby nagrobnej. Na kilku nagrobkach znajdują się epitafia zaczerpnięte z poezji Jana Kochanowskiego, Cypriana Kamila Norwida i Marii Konopnickiej. Warto również zwrócić uwagę na nagrobki Skibińskich, Srzednickich, Saryusz - Wolskich oraz na kaplicę grobową Juttnerów.
Na Starym Cmentarzu odnaleźć można również nagrobki związane z wydarzeniami I wojny światowej. W kwaterze 18. znajduje się mogiła z głazem, pod którym spoczywają prochy lotników armii austro - węgierskiej: Friedricha Helfera i Heinricha Wilkowitscha\'a, poległych w 1915 r. oraz - w kwaterze 40. - mogiła z pomnikiem w kształcie łuski armatniej lejtnanta armii austro - węgierskiej Rudolfa Hefelle (1915 r.)
Z kolei w częsci prawosławnej znajduje się mogiła z głazem i datą 8.04.1863 r. Pochowano tu kapitana Nikiforowa i sześciu żołnierzy armii carskiej powieszonych z wyroku sądu powstańczego w Niekłaniu.
 
Pochowani na cmentarzu przewiń do góry
zmarły data urodzenia data śmierci miejsce pochówku zapal świeczkę
Mini
Ewa Żarska
08.10.1975  16.04.2020 sektor sektor nieznany
Pokaż
przewiń do góry
Mimo naszych należytych starań, rzetelności i dbałości o detale nie gwarantujemy, iż zamieszczone przez redakcję memori.pl na portalu informacje są wolne od błędów. Powyższy plan ma charakter pomocniczy, a wskazywane miejsca pochówków mogą znajdować się w innych lokalizacjach.