Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
Facebook Twitter NK
memori dodane przez Jacek Stelmasiak
memori odwiedzone 358 razy
zapalono już 14 świeczek
zapalono już 11 zniczy
Stanisław Makarewicz
Stanisław Makarewicz
10.05.1940
19.11.2009
żył 69 lat
Stanisław Makarewicz
pierwsze imię Stanisław
nazwisko Makarewicz
data urodzenia 10.05.1940
miejscowość urodzenia Sandomierz
państwo urodzenia Polska
tytuł/stopień ks. prałat dr
płeć mężczyzna
 
data śmierci 19.11.2009
miejscowość śmierci Radom
państwo śmierci Polska
 
miejscowość pochówku memori.pl
gmina pochówku Sandomierz
powiat pochówku sandomierski
województwo pochówku świętokrzyskie
państwo pochówku Polska
 
cmentarz Cmentarz wirtualny
 
rodzaj pochówku grobowiec rodzinny
forma pochówku tradycyjna
Proboszcz
Twórca i proboszcz parafii św. Stefana w Radomiu na Idalinie, pierwszy dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej, kapłan, któremu tak Radom jaki i Sandomierz wiele zawdzięcza.

Inne wykonywane zawody

Pierwsza monografia zabytkowego klasztoru św. Jakuba jest też jego dziełem. Ks. Makarewicz był kawalerem Zakonu Grobu Bożego w Jerozolimie, wykładowcą historii sztuki w radomskim Wyższym Seminarium Duchownym. Przewodniczył Radzie ds. Konserwacji Zabytków i zasiadał w Diecezjalnej Komisji ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego. W maju 1981 r. z nominacji bp. Edwarda Materskiego został dyrektorem oddziału diecezjalnego Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski w Radomiu. Pełnił tę funkcję razem z ks. inf. Ignacym Ziembickim z Sandomierza do 7 kwietnia 1992 r., kiedy to został dyrektorem Caritas Diecezji Radomskiej. Ks. Makarewicz był także postulatorem procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego na szczeblu diecezjalnym. A skoro wywiązał się solidnie i kompetentnie z tego zadania, polecono mu przygotowanie materiałów do prowadzonego procesu beatyfikacyjnego polskich męczenników czasu II wojny światowej z terenu diecezji radomskiej. Jego ofiarna praca pomogła w wyniesieniu do chwały ołtarzy pięciu błogosławionych kapłanów diecezji radomskiej. Ks. Stanisław Makarewicz przez wiele lat prowadził także wykłady z zakresu historii sztuki i konserwacji zabytków w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie oraz Seminarium Duchownym w Radomiu. Doktorat pisał u ks. prof. Pasierba na temat bizantyńskich fresków w prezbiterium bazyliki katedralnej w Sandomierzu, należał do najlepszych znawców tego typu malarstwa w Polsce.
Ks. Stanisław współtworzył także struktury troski o dzieci głuche i niedosłyszące w Radomiu.

Ks. Stanisław Makarewicz jako kawaler Zakonu Grobu Bożego w Jerozolimie starał się uczestniczyć we wszystkich spotkaniach zakonnych w kraju, odbył też dwukrotnie pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Przez wiele lat pełnił także posługę pierwszego skarbnika Zakonu. W jego pogrzebie w Radomiu i w Sandomierzu uczestniczyło pięciu biskupów, ponad 200 kapłanów, wielkie rzesze ludzi świeckich oraz szesnaścioro członków zakonu Bożogrobców z Krakowa, Kielc, Miechowa, Lublina i Radomia.
okoliczności śmierci
rodzaj śmierci śmierć nagła
przyczyna śmierci niewydolności krążenia