Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
Facebook Twitter NK
memori dodane przez Łukasz K
memori odwiedzone 11052 razy
zapalono już 446 świeczek
zapalono już 14 zniczy
Sarah Burke
Sarah Burke
03.09.1982
19.01.2012
żyła 29 lat
Sarah Burke
pierwsze imię Sarah
nazwisko Burke
data urodzenia 03.09.1982
miejscowość urodzenia Barrie
państwo urodzenia Kanada
płeć kobieta
stan cywilny mężatka
 
data śmierci 19.01.2012
miejscowość śmierci Salt Lake City
państwo śmierci Stany Zjednoczone
 
miejscowość pochówku memori.pl
państwo pochówku Kanada
 
cmentarz Cmentarz wirtualny
 
Narciarka
Kanadyjska narciarka. Specjalistka w stylu wolnym (freestyle) w konkurencji half-pipe. Jedna z największych gwiazd narciarstwa dowolnego. W 2005 roku została mistrzynią świata w śnieżnej rynnie. Czterokrotnie wygrywała uwielbiane i otoczone kultem w Ameryce, zawody najwyższej rangi, X-Games - nieoficjalne igrzyska sportów ekstremalnych.

Jej największym sukcesem był złoty medal w half-pipe'ie wywalczony na mistrzostwach świata w Ruka. Nie startowała na igrzyskach olimpijskich. Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnęła w sezonie 2007/2008, kiedy to zajęła czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej. W sezonach 2007/2008 i 2010/2011 wywalczyła małą kryształową kulę w halfpipe'ie.

Eksperci uważali Kanadyjkę za główną faworytkę do złota na igrzyskach w Soczi za dwa lata, gdzie medale w tej konkurencji będą rozdane po raz pierwszy.

Inne wykonywane zawody

W 2010r. wyszła za mąż za narciarza w stylu wolnym Rory'ego Bushfielda. Oboje wspólnie przygotowywali się do startów.
okoliczności śmierci
rodzaj śmierci tragiczna - wypadek
przyczyna śmierci w następstwie doznanych urazów

Dziesięć dni przed śmiercią Sarah uległa poważnemu wypadkowi podczas treningu w amerykańskim Park City, wykonując ewolucję "1080", czyli potrójny obrót - wybiła się z najazdu i bez problemu wykonała w powietrzu dwa obroty do przodu. Prędkość prawdopodobnie była za mała i na trzeci obrót nie starczyło jej już miejsca. Uderzyła głową o śnieg i straciła przytomność. Została przerwana tętnica kręgowa - naczynie odpowiedzialne za dostarczanie krwi do pnia mózgu, który odpowiada za podstawowe funkcje życiowe.

Po wypadku, została przewieziona do szpitala w Salt Lake City i wprowadzona w stan śpiączki farmakologicznej. Badania wykazały niestety "nieodwracalne zmiany w mózgu spowodowane niedotlenieniem i niedokrwieniem po ataku serca. Po dziewięciu dniach w śpiączce narciarka zmarła. Przyczyną śmierci narciarki były poważne uszkodzenia mózgu i zatrzymanie pracy serca.