Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
18.01.2014
redakcja memori.pl
Poezja optymizmu
Na nagrobnej płycie księdza Jana Twardowskiego uwieczniono sformułowanie: „Można odejść na zawsze, by stale być blisko”. Tego dowodem jest jego poezja i zawarty w niej optymizm oraz ciepło względem drugiego człowieka. 18 stycznia 2014 roku wspominamy duchownego – współczesnego poetę w jego 8. rocznicę śmierci.
 
Zadebiutował młodzieńczymi wierszami, które zostały wydane w tomiku „Powrót Andersena”. Udział w II wojnie światowej przerwał jego edukację. Studia polonistyczne ukończył w 1947 roku, a rok później przyjął święcenia kapłańskie.
Dojrzałą twórczość ks. Twardowskiego zapowiedział tom pod skromnym tytułem „Wiersze”. W latach 60. był już znanym autorem. Kolejne wydania i tomy liryczne zyskały uznanie i przychylne opinie w środowisku jak i u odbiorców. Do najbardziej znanych wierszy ks. Twardowskiego należą: „Śpieszmy się”, „Który stwarzasz jagody”, „Wyjaśnienie (Nie przyszedłem pana nawracać)”, „Mimo wszystko”. Jego utwory zostały przetłumaczone na wiele języków obcych.
 
Można śmiało stwierdzić, że jego poezja przemawia do szerokiego grona odbiorców bez względu na wyznanie, ponieważ nastawienie do świata i człowieka stanowi oś dla uniwersalnych poglądów. Zaskarbił sobie czytelników lekkim tonem i prostym językiem, które to wyrażały odwieczne, ludzkie poszukiwania. Ks. Twardowskie nie wpisywał się w żaden współczesny nurt czy tendencję literacką. Starał się uwieczniać swoje przemyślenia i stany duchowe, które są podobnymi u wielu ludzi na całym świecie.
 
Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.