Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
17.05.2015
redakcja memori.pl
Mały realizm - rocznica śmierci Marka Nowakowskiego
Rok temu, 16 maja 2014 roku, odszedł pisarz okresu powojennego z pokolenia Współczesności. Autor cenionej prozy, mistrz małego realizmu – Marek Nowakowski.
 
Urodził się przed wojną w 1935 roku w Warszawie, gdzie dorastał i zadebiutował na łamach prasy w „Nowej Kulturze” opowiadaniem „Kwadratowy”. Przez całe życie był związany z owym miastem, które stało się miejscem wydarzeń wielu powieści i opowiadań pisarza.
W okresie komunizmu w Polsce był kilkakrotnie aresztowany za działalność opozycyjną. Otwarcie potępiał komunizm oraz jego wszelkie mechanizmy społeczno-polityczne. W tym czasie powstało najwięcej jego opowiadań i powieści, w których przedstawiał ludzi z marginesu społecznego, półświatka. Obraz owego świata zawarł w: „Ten stary złodziej”, „Mizerykordia”, „Książę Nocy”, „Raport o stanie wojennym”, „Notatki codzienności”, a także wielu innych krótkich formach literackich. Uważany był za mistrza formy małego realizmu. Według krytyków doskonale ukazał rzeczywiste charaktery postaci, a także naturalizm ówczesnej rzeczywistości.
 
Po roku 1989 roku jego proza stała się echem przemian ustrojowych i systemowych w kraju. W latach 90. Powstały takie utwory jak: „Homo Polonicus”, „Grecki bożek”. Z kolei w 2005 roku poprzez powieść „Nekropolis” wrócił do Warszawy swojej młodości.
W ostatnich latach związany był z „Gazetą Polską”. W 2009 roku ukazała się jego ostatnia książka „Syjoniści do Syjamu”.
Pisarz odszedł wieku 79 lat.
 
„Powidoki zacierają się w pamięci. Odchodzą. Dawni ludzie wymarli, dawne mury wyburzyli. Miasto pozostało. Kipi i bulgocze. Złe i dobre prądy nawzajem się przenikają. Upadł komunizm. Ludzie uczą się nowego życia. Zadyszany rytm pogoni za pieniądzem. Mało czasu na oglądanie się wstecz. Dużo egoizmu i kłamstwa. Drapieżniki. Hieny. Ludzie sukcesu. Dużo biedy, zawodu, goryczy. Co z tego wynika? Chodzę i patrzę. Wszystko przypomina rozlewającą się magmę. Czy Warszawa to nadal miasto niepokonane? Czy stworzy przyszłym pokoleniom pożywkę do nieśmiertelnej mitologii?”
 
- „Powidoki drugie” Marek Nowakowski
Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.