Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
Malta (Capuccini) Naval Cemetery
, Il-Kalkara, Malta

ogólna ilość memori dodanych do cmentarza: 0
ogólna ilość znanych memori dodanych do cmentarza: 0
GoogleMaps
Google maps
Informacje o cmentarzu
status: do weryfikacji
cmentarz dodany przez redakcję memori.pl
typ cmentarza -
rodzaj cmentarza -
charakter cmentarza -
stan cmentarza -
 
państwo Malta
miejscowość Il-Kalkara
dzielnica -
Malta (Capuccini) Naval Cemetery
Galeria
Malta jest miejscem pochówku blisko 3400 żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej na 13 cmentarzach (w tym pięciu dużych wojennych lub takich, na których istnieją wydzielone kwatery wojenne). Dodatkowo znajdują się tam dwa pomniki upamiętniające poległych, których ciał nie odnaleziono. Groby polskich lotników znajdują się w części protestanckiej Cmentarza Morskiego (nazywanego czasami Cmentarzem Kapucynów) w miejscowości Kalkara. Na terenie całej nekropolii spoczywa 1182 żołnierzy, z czego 1040 to polegli zidentyfikowani z imienia i nazwiska.
Polegli Polacy należeli do załogi Halifaksa II NF-Q (DT542), który uległ katastrofie nocą z 16 na 17 grudnia 1942 r. podczas przelotu z lotniska Luqa na Malcie do Gibraltaru. Krótko po starcie maszyna zwaliła się na ziemię i wpadła do nieistniejących obecnie kamieniołomów koło miasta Żejtun. Przypuszczalną przyczyną wypadku była awaria silników. Niektóre źródła sugerują też, jakoby Halifax mógł zostać omyłkowo zestrzelony przez miejscową obronę przeciwlotniczą. Załoga należała do brytyjskiego dywizjonu do zadań specjalnych 138 squadronu RAF i nominalnie zajmowała się wykonywaniem zrzutów dla podziemia okupowanej Europy (w tym i Polski). Na Malcie znalazła się w trakcie lotu powrotnego z Afryki Północnej. W grudniu 1942 r. trzy polskie załogi ze 138 squadronu RAF poleciały z Anglii do Afryki Północnej z dostawą lekarstw dla walczących tam wojsk brytyjskich. Powrót miał odbyć się przez Maltę i Gibraltar do Wielkiej Brytanii. Na maltańskie lotnisko Luqa załoga por. Dobromirskiego przybyła 15 grudnia, a dwa dni później, 17 grudnia o godz. 2.00 wystartowała do dalszego przelotu.
Załoga złożona była z sześciu Polaków (por. Dobromirskiego, por. Pankiewicza, por. Idzikowskiego, sierż. Wysockiego, sierż. Kleniewskiego oraz st. sierż. Zielińskiego) oraz brytyjskiego mechanika pokładowego, Sgt Alexandra C. Watta. W samolocie jako pasażerowie leciało także pięciu mechaników 138 squadronu jako obsługa naziemna Halifaksa (LAC Cyril D. Browne, LAC Richard Clegg, Cpl Douglas S. Hounslow, AC1 Stanley E. Kelly oraz Sgt Dennis Spivey) oraz oficerowie brytyjscy, lecący do Gibraltaru lub do Wielkiej Brytanii: Maj Allen Algernon Bethurst lord Apsley, Maj Arthur David Curtis Millar (z Armii Indyjskiej), S/Ldr Jefferson Heyward Wedgwood, F/Lt Peter Earle oraz F/Lt Leonard Arthur Vaughan.
Z powodu obecności na Malcie dość cienkiej warstwy ziemi groby musiały być wydrążone w znajdujących się płytko pod ziemią wapiennych skałach. Ta czasochłonna praca w okresie II wojny światowej była szczególnie niebezpieczna, gdyż Malta była regularnie bombardowana przez startujące z Sycylii samoloty Luftwaffe. Z uwagi na to w Kalkarze zdecydowano się wyjątkowo na tworzenie grobów zbiorowych. Podoficerów z załogi polskiego Halifaksa pochowano więc w działce F (Kleniewskiego i Wysockiego w grobie nr 18, a Zielińskiego - nr 17), natomiast oficerów w działce E (grób nr 4).
Na maltańskim cmentarzu znajdują się także groby dwóch marynarzy z załogi okrętu podwodnego ORP \"Sokół\" (mat. Wacława Kostucha oraz st. mar. Józefa Paszka) oraz mogiła F/Sgt Stanleya J. Kozlowskiego, pilota RCAF wywodzącego się z polonii kanadyjskiej z Ottawy. Zginął 8 marca 1942 r. w wypadku podczas startu z lotniska Luqa za sterami Wellingtona IC (DV483) z 37 squadronu RAF.
Mimo naszych należytych starań, rzetelności i dbałości o detale nie gwarantujemy, iż zamieszczone przez redakcję memori.pl na portalu informacje są wolne od błędów. Powyższy plan ma charakter pomocniczy, a wskazywane miejsca pochówków mogą znajdować się w innych lokalizacjach.