Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
29.08.2014
redakcja memori.pl
Legenda Hollywood - 32. rocznica śmierci Ingrid Bergman
29 sierpnia 2014 roku mija kolejna rocznica śmierci jednej z najbardziej cenionych legend kina Hollywood, aktorki szwedzkiego pochodzenia Ingrid Bergman.

Grała u boku najwybitniejszych aktorów swoich czasów – Humphrey'a Bogarta, Gregory'ego Pecka. Sławę przyniosły jej role w filmach: „Casablanca”, który uważany jest za klasykę światowego kina, „Komu bije dzwon”, „Anastazja”, „Urzeczona”, „Gasnący płomień”, „Jesienna sonata”.

Kilkakrotni została uhonorowana prestiżowymi nagrodami filmowymi oraz nominacjami. Należą do nich między innymi: Oscary za „Anastazję”, „Gasnący płomień”, „Morderstwo w Orient Expresie” oraz nominacje za „Komu bije dzwon”, „Joannę d'Arc”; Złoty Glob za „Dzwony Najświętszej Marii Panny”, a także nominacje za filmy „Niedyskrecja”, „Kwiat kaktusa”. Najwięcej nagród zdobyła jedna z jej ostatnich produkcji w reżyserii Ingmara Bergmana – dramat „Jesienna sonata”.

Uchodziła za kontrowersyjną gwiazdę, ze względu na zawirowania miłosne. Była trzykrotnie zamężna. Jej córką jest między innymi Izabella Rossellini, włoska aktorka Ponadto przez pewien czas była związana z fotografem wojennym Robertem Capą. Ich dzieje stały się kanwą filmu „Okno na podwórze” wyreżyserowanego przez Alfreda Hitchcocka.

Ingrid Bergman ostatni raz wystąpiła w telewizyjnym „A Woman Called Gold” za co została nagrodzona Emmy. Odeszła po długich i ciężkich zmaganiach z chorobą nowotworową. Część jej prochów została rozsypana nad szwedzkim wybrzeżem, w państwie, gdzie narodziła się jej sława.

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.