Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
Facebook Twitter NK
memori dodane przez Irena Kłosowska
memori odwiedzone 13211 razy
zapalono już 675 świeczek
zapalono już 20 zniczy
James Morrison
James Douglas Morrison
znany jako Mr.Mojo Risin
08.12.1943
03.07.1971
żył 27 lat
James Douglas Morrison
pierwsze imię James
drugie imię Douglas
nazwisko Morrison
data urodzenia 08.12.1943
miejscowość urodzenia Melbourne, Floryda
państwo urodzenia Stany Zjednoczone
znany jako/pseudonim art. Mr.Mojo Risin
tytuł/stopień Muzyk
płeć mężczyzna
 
data śmierci 03.07.1971
miejscowość śmierci Paryż
państwo śmierci Francja
 
miejscowość pochówku Paryż
państwo pochówku Francja
 
cmentarz Cmentarz Père-Lachaise
 
Muzyk
Amerykański wokalista, autor tekstów i poeta - członek grupy The Doors. Jeden z najbardziej kultowych i charyzmatycznych, pionierskich frontmanów. Bardziej znany jako Jim Morrison.

Ukończył studia magisterskie w Szkole Filmowej i Teatru Sztuki wydział Kolegium Sztuk Pięknych Uniwersytetu Kalifornijskiego (UCLA) W 1965 roku. Niezwykle inteligentny, oczytany i wrażliwy. Jednakże po u kończeniu studiów zaczął prowadzić niewłaściwy, trochę awanturniczy tryb życia, nadużywając alkoholu, zażywając LSD, haszysz, a potem kokainę i heroinę. To doprowadziło w konsekwencji do jego przedwczesnej śmierci. Stał się człowiekiem "zbuntowanym" i pierwszy raz dał temu wyraz odmawiając wzięcia udziału w ceremonii ukończenia studiów (dyplom został mu wysłany).

Morrison przypadkowo spotkał się z kolegą ze studiów, Rajem Manzarkiem (muzykiem) i to spotkanie zaowocowało później powstaniem zespołu The Doors. Manzarek dostrzegł duży potencjał estradowy i muzyczny w Jimim i namówił go na sformowanie zespołu - jedynym wrunkiem ze strony Morrisona było ustanowienie przez niego samego nazwy dla zespołu.

Podczas gry zespołu na żywo, Morrison będąc jego solistą, często improwizował fragmenty tekstu i to był jego znak rozpoznawczy. Jego silny głos, poetyckie teksty, które pisał dla grupy i sceniczna osobowość na tle doskonałego muzycznie zespołu, uczyniły The Doors sławny z dnia na dzień. Głębokie i bardzo osobiste teksty Morrisona z łatwością trafiały do młodzieży, jak i miłosników wyrafinowanej poezji.
W ostatnich latach życia Morrisona, jego współpraca z zespołem ulegała stopniowo pogorszeniu przez jego problemy alkoholowe. Spóźniał się na nagrania, na koncerty, zdarzało się, że Manzarek musiał za niego śpiewać albo trzeba było odwoływać koncert przez niedyspozycję - zapaść Morrisona, spowodowaną zażyciem haszyszu, popitym alkoholem (Amsterdam). Ostatnią piosenką nagraną przed śmiercią Morrisina był utwór "Riders on the Storm".

W marcu 1971 roku Morrison wyjeżdża do Paryża. Kończy swoją współpracę z The Doors, a w Paryżu pozostaje już do śmierci - 3 lipca 1971 roku.

Inne wykonywane zawody

Poeta

Morrison sam o sobie mówił, że przede wszyskiem jest poetą.

Poezja Morrisona powstawała od jego wczesnych lat licealnych i tworzył ją do końca życia, nawet po wycofaniu się z branży muzycznej. Do dorobku literackiego Morrisona należą: 4 poematy i 5 zbiorów poezji, pisanych wierszem wolnym oraz prozą poetycką. Za życia poety wydano (za staraniem jego towarzyszki życia Pameli Courson - Morrison miał opory) 3 zbiory poezji i dwa poematy "The Lords" i "The Nev Creatures". W następnych wydaniach figurowały już jako jedno dzieło " The Lords and The Nev Creatures". Morrison chcąc oddzielić karierę wokalisty od kariery poety, nakazywał wydawcom podpisywać swoje zbiory wierszy imionami James Douglas.

okoliczności śmierci
rodzaj śmierci śmierć nagła
przyczyna śmierci w wyniku zatrucia organizmu

Przedawkowanie kokainy lub heroiny