Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
12.03.2014
redakcja memori.pl
Intelektualista kina
 
13 marca 2014 roku mija 18. rocznica śmierci jednego z najbardziej znanych polskich reżyserów filmowych – Krzysztofa Kieślowskiego.
 
Był absolwentem łódzkiej „filmówki”. Zadebiutował etiudami oraz kilka lat później filmami dokumentalnymi („Fabryka”, „Przed rajdem”, „Przejście podziemne”). Jak sam mówił, film był dla niego tworzeniem historii, a nie dziełem artystycznym, dlatego też w początkowym okresie przedstawił  sceny z życia ludzi i ważne wydarzenia z okresu PRL-u.
 
Znany był z pesymistycznego usposobienia, jednak był człowiekiem wrażliwym. To sprawiło, że zajął się pracą nad filmami, które poruszały tematy ludzkich emocji, relacji i moralności. Oscylował wokół sfery niepokoju, z czasem zbliżył się do metafizyki.
Od lat 70. tworzył głównie filmy fabularne. Do jego najbardziej znanych filmów fabularnych należą: „Blizna”, „Amator”, „Przypadek”, „Podwójne życie Weroniki” oraz cykle „Dekalog” i „Trzy kolory”.
Był laureatem wielu prestiżowych nagród filmowych w Polsce i na świecie, w tym Złotego Lwa czy Złotego Niedźwiedzia. Został trzykrotnie nominowany do Oscara.
 
W wieku 53 lat zakończył karierę zawodową, między innymi z niemożności odnalezienia się w estetyce kina. Widział wyraźne opóźnienie polskiej kinematografii na tle innych państw, bał się niezrozumienia ze strony odbiorcy.
 
Po wielu latach pracy Krzysztof Kieślowski zyskał sobie wielu zwolenników, zachwyconych jego produkcjami, spojrzeniem na życie oraz tyle samo przeciwników, krytykujących klimat jego filmów.  Bez wątpienia jednak miał wpływ na estetykę i jakość polskiego kina swoich czasów.
 
 
Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.