Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
27.12.2012
redakcja memori.pl
Idea zaklęta w rzeźbie
Jerzy Bereś, ceniony rzeźbiarz, znany również z niebanalnych przedstawień - happeningów odszedł w pierwszy dzień świąt w wieku 82 lat.
 
Pochodził z Nowego Sącza, ale większość życia spędził w Krakowie, gdzie w 1956 ukończył ASP. Znany był z takich serii prac jak: "Zwidy", "Otłarze", "Rundy" czy "Rytuały". Jego rzeźby przedstawiano na wystawach tematycznych, w cenionych galeriach w Polsce, m.in. Folisal, Labirynt, a także na świecie - RFN, na 9. Biennale w Sao Paulo, Laozannie, Danii.
 
Początki jego pracy artystycznej związane były z pracownią Xawerego Dunikowskiego, co zapewniło mu niezależność od systemu w latach 60. Przechodził od poetyckich tworów do rzeźb, które w symbolu zamknęły to, co jest znamienne dla współczesności. Poprzez swoje rzeźby wymykał się standardowemu pojęciu sztuki. Pracował w drewnie, ale jak na prawdziwego artystę przystało łączył materiały, włączając m.in. kamienie, sznury. Cenił sobie sam akt twórczy, proces powstawania, a w performance kontakt z drugim człowiekiem. Organizowane przez Beresia happeningi zostały zapamiętane dzięki swojemu wyrazistemu charakterowi oraz akcentom nagości samego twórcy.
 
Jerzy Bereś jest uznawany za jednego z najzdolniejszych artystów awangardowych współczesności.   
Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
2012.12.27
Pogrzeb Jerzego Beresia rzeżbiarza i performera odbędzie się 2 stycznia w Krakowie na Cmentarzu Batowickim o godz.13.