Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
27.06.2013
redakcja memori.pl
Hormon na ratunek

Przewlekła choroba znana już od wieków. Przełom w jej leczeniu przyniósł XX wiek, jednak mimo tego, cukrzyca nadal jest przyczyną zgonów wielu ludzi.

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony jest w Polsce 27 czerwca i organizowany jest za zgodą Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej. Ma on na celu propagowanie skutecznych form walki z chorobą.

Według statystyk z roku na rok chorych na cukrzycę wciąż przybywa. Obecnie cierpi na nią około 350 milionów ludzi na świecie. Około 40% ludzi nie ma pojęcia o tym, że są chorzy, bowiem ten rodzaj schorzenia można sobie „wypracować”, a jego skutki dotkliwie objawiają się z czasem. Wpływ na rozwój mają takie czynniki jak: otyłość, nieprawidłowa dieta, brak ruchu czy palenie tytoniu. W dużym stopniu mają także znaczenie warunki genetyczne. Skutkiem nieleczenia cukrzycy są uszkodzenie narządów organizmu, niewydolność nerek czy choroby układu krążenia, które są przyczyną wielu zgonów. Wczesne wykrycie choroby i odpowiednie leczenie może uchronić od ciężkich powikłań w przyszłości.

Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą ustanowiono jest na pamiątkę dnia 27. 06.1922 roku, kiedy to Federick Banting i Charles Best wynaleźli insulinę. Był to przełomowy moment w leczeniu. Dzisiaj już dobrze wiadomo, że insulina (czyli hormon białkowy) ma znaczny wpływ na obniżenie poziomu glukozy we krwi, poprzez transport cukrów do wnętrza komórek. Jest ona ważnym czynnikiem w leczeniu schorzenia w każdym wieku. Należy pamiętać, że cukrzyca jest chorobą, która może zaatakować w każdym wieku. Poszczególne typy i przebieg leczenia są sprawą indywidualną i zależą w dużej mierze od tego w jakim stadium zostanie wykryta.

 

Dodatkowe informacje na temat cukrzycy można znaleźć w naszym poprzednim artykule:

http://www.memori.pl/-Z-profilaktyka-na-ty,11,artykuly.html

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.