Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
03.05.2015
redakcja memori.pl
Historia malowana - 24. rocznica śmierci Jerzego Kosińskiego
„Kładę się teraz do snu, na trochę dłużej niż zwykle. Nazwijmy to wiecznością”… To ostatnie słowa, które zapisał Jerzy Kosiński planując swoją śmierć.
 
3 maja 2015 roku mija kolejna rocznicą śmierci polsko-amerykańskiego pisarza.
 
Zasłynął jako kontrowersyjny autor „Malowanego ptaka”, którego przekornie określił jako autobiografię. Pretekstem do stworzenia owego obrazu miały być wydarzenia z okresu II wojny światowej, kiedy to jako mały chłopiec zydowskiego pochodzenia w raz z rodziną musiał ukrywać się przed obławą nazistowską w małej wiosce pod Sandomierzem. W przyszłości ten temat był i jest przedmiotem dyskusji i krytyki. Samego Kosińskiego oskarża się o mistyfikację, a co więcej, że kosztem pseudo autobiografii oczernił polskich chłopów, którzy mieli dopuścić się barbarzyńskich czynów względem ludności żydowskiej.
 
Jerzy Kosiński przeżył wojnę. Od 1957 roku mieszkał w Stanach Zjednoczonych, co według jego planów miało otworzyć mu drogę do światowej sławy. Działał tam w stowarzyszeniach pisarzy (1973 roku został prezesem amerykańskiego PEN Clubu), próbował budować swoją pozycję w kręgach literackich, wydając kolejne pozycje. W odpowiedzi pojawiały się różne recenzje, w tym te nie do końca nobilitujące i pochlebne.
 
Jerzy Kosiński był autorem takich powieści jak wspomniany już „Malowany Ptak”, „Wystarczy być” (uważana za plagiat „Kariery Nikodema Dyzmy” Tadeusza Dołęgi-Mostowicza), „Randka w ciemno”, „Pustelnik z 69 ulicy”, „Gra”.
 
Autor znany z efektownych motywów, czy ten, który próbował zabłysnąć pisząc na potrzeby komercji? Pisarz przez jednych lubiany, przez innych znienawidzony, mimo tych wszystkich głosów niemało namieszał w literaturze polskiej, a także w życiu chociażby znanej Urszuli Dudziak, co stawowi odrębną historię z życia.
Jerzy Kosiński odszedł z tego świata dobrowolnie śmiercią samobójczą. Zmarł w drastyczny sposób odbierając sobie życie dokładnie 24 lata temu.
Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.