Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
10.05.2015
redakcja memori.pl
Gorzkie Hollywood - 38. rocznica śmierci Joan Crawford
Lucille Fay LeSueur, znana jako Joan Crawford, współcześnie jest uznawana za jedną z większych gwiazd kina Hollywood XX wieku.
10 maja 2015 rokumija 38. rocznica śmierci amerykańskiej aktorki filmowej.
 
Data jej urodzin nie jest dokładnie znana, podaje się rok 1903, 1905 lub 1908.  Zadebiutowała w 1925 roku w filmie „Rewia piękności”. Przy okazji kolejnej, bardziej istotnej roli w „Sally, Irene and Mary przyjęła pseudonim Joan Crawford. Często grała pomniejsze role, nie była wymieniana w czołówkach filmów. Po kilku latach intensywnej działalności przybierała coraz to nowsze i bardziej efektowne wcielenia.
Zagrała w filmach, które dzisiaj uchodzą z klasykę światowego kina. Należą do nich m.in.: „Ludzie w hotelu”, „Nie ufaj mężczyźnie”, „Twarz kobiety”, „Przeklęci nie płaczą”, horror „Co się zdarzyło Baby Jane” czy „Mildred Pierce”, za co została nagrodzona Oscarem.  Kilkakrotnie była brana pod uwagę przy obsadzaniu ról, np. Scarlett O’Hary w „Przeminęło z wiatrem”.
 
Jej życie było w równej mierze pełne sukcesów i blasku, jak i od zawodów. Była kilkakrotnie zamężna, jednak w następstwie poronień nigdy nie mogła mieć swoich dzieci, czego wynikiem była czterokrotna adopcja. Po latach zaczęła podupadać na zdrowiu. Była uzależniona od alkoholu, co było przyczyną nowotworu trzustki. Odeszła jednak nagle w następstwie zawału serca.
Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.