Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
Facebook Twitter NK
memori dodane przez Irena Kłosowska
memori odwiedzone 15180 razy
zapalono już 1373 świeczek
zapalono już 99 zniczy
Fryderyk Chopin
Fryderyk Franciszek Chopin
22.02.1810
17.10.1849
żył 39 lat
Fryderyk Franciszek Chopin
pierwsze imię Fryderyk
drugie imię Franciszek
nazwisko Chopin
data urodzenia 22.02.1810
miejscowość urodzenia Żelazowa Wola
tytuł/stopień Kompozytor
płeć mężczyzna
stan cywilny kawaler
 
data śmierci 17.10.1849
miejscowość śmierci Paryż
państwo śmierci Francja
 
miejscowość pochówku Paryż
państwo pochówku Francja
 
cmentarz Cmentarz Père-Lachaise
 
rodzaj pochówku inny
forma pochówku tradycyjna
Kompozytor
Najwybitniejszy kompozytor polski, jeden z największych twórców muzyki- geniusz muzyczny, należy do najpopularniejszych kompozytorów świata i do najczęściej wykonywanych.

Muzyka Chopina wywarła wielki wpływ na rozwój muzyki światowej. Ze zdobyczy harmonicznych korzystali szczególnie neoromantycy (Liszt, Wagner, Brahms), ekspresjoniści (Skriabin, Schönberg) i muzycy jazzowi, z kolorystycznych - impresjoniści (Debussy), z melodycznych (Czajkowski, Grieg, Rachmaninow i in.) W muzyce polskiej, tradycje muzyki Chopina najpełniej rozwinął Karol Szymanowski.

Wytworzył się specyficzny typ koncertu - recital chopinowski, odrębny typ pianisty- chopinista i muzykologa - chopinolog.

W Warszawie od 1927 roku został zapoczątkowany Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, którego twórcą był Jerzy Żurawlew. Po II wojnie światowej, w latach 1949-2005 konkurs był organizowany przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, a obecnie jego organizatorem jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Ignacy Jan Paderewski powiedział w setną rocznicę urodzin Chopina:

"Zabraniano nam Słowackiego, Krasińskiego, Mickiewicza. Nie zabroniono nam Chopina. A jednak w Chopinie tkwi wszystko, czego nam wzbraniano: barwne kontusze, pasy złotem lite, posępne czamarki, krakowskie rogatywki, szlacheckich brzęk szabel, naszych kos chłopskich połyski, jęk piersi zranionej, bunt spętanego ducha, krzyże cmentarne, przydrożne wiejskie kościółki, modlitwy serc stroskanych, niewoli ból, wolności żal, tyranów przekleństwo i zwycięstwa radosna pieśń [...], (cytat zaczerpnięty z Wikipedii).

Data urodzenia Fryderyka Chopina budzi kontrowersje. W księdze chrztów kościelnych w Brochowie zapisana jest na dzień 22 luty 1810, natomiast on sam i jego rodzina podawali zawsze datę 1 marca 1810.

Artysta został pchowany na cmentarzu Père-Lachaise w Paryżu, a jego serce spoczęło w Bazylice Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu.

Inne wykonywane zawody

Pianista

Fryderyk Chopin był słynnym pianistą swojej epoki - jego charakter i sposob gry na fortepianie był nieprzeciętny.
okoliczności śmierci
rodzaj śmierci w następstwie choroby
przyczyna śmierci choroby układu oddechowego

Za przyczynę śmierci, ówcześni lekarze uznali gruźlicę. Ostatnio pojawił się pogląd, że Chopin mógł chorować, nie na gruźlicę, lecz na genetyczną chorobę mukowiscydozę.