
Jedna z najbardziej utalentowanych i oryginalnych meksykańskich malarek XX wieku. Żona znanego muralisty Diego Rivery. Ciekawa osobowość okresu artystycznych kierunków awangardowych. Wspominamy Fridę Kahlo w 59 rocznicę śmierci.
Już w młodym wieku była pod silnym artystycznym wpływem swojego ojca Guillermo Kahlo, zawodowego fotografa. Stopniowo nauczyła się retuszu zdjęć i rysunku podczas pracy u drukarza Fernando Fernandeza, a po nieszczęśliwym wypadku autobusowym, po którym na długo była przykuta do łóżka – wiele malowała. Autoportrety pochodzące z tego okresu wyrażają jej samotność i ogromny ból fizyczny. Frida idealnie przedstawiała swoją postać, gdyż jak twierdziła była tematem, który zna najlepiej. Jej obrazy na przestrzeni całej twórczości zawsze były kwintesencją jej osobistych i bardzo burzliwych przeżyć. Realizm i jednoczesny symbolizm wyrażał jej zły stan fizyczny, emocje danego okresu, żal i smutek związane m.in. z utratą dziecka czy zdradą męża.
Frida od zawsze miała kompleksy na tle swojego wyglądu. Jako dziecko chorowała na polio co zaskutkowało problemami z chodzeniem. Z kolei wypadek autobusowy dał uszkodzenie i przewlekły ból kręgosłupa i miednicy. W licznych autoportretach przedstawiała się w tradycyjnym stroju tehuańskim (obfitej i kolorowej spódnicy bądź sukni), który jednocześnie ukrywał fizyczne mankamenty. W takiej też postaci podobała się swojemu mężowi, z którym mimo burzliwych i niemal destrukcyjnych okresów była emocjonalnie związana. W początkowym okresie twórczości bywało, że przedstawiała się w stroju męskim, poprzez który wyrażała poszukiwanie własnej tożsamości. Jako artystka-kobieta, których w tym okresie w zasadzie nie było, chciała przełamać konwencje świata reguł, gdzie dominowali mężczyźni, a przełamywanie tych konwencji miało służyć przełamaniu standardowych ról przypisanych konkretnej płci. W ten sposób udowodniła, że kobieta tak samo jak mężczyzna może być dobrym, a za razem wyjątkowym artystą. Ponadto z biegiem czasu została odkryta przez Andre Bretona, jednego z czołowych surrealistów XX wieku. Dzięki niemu jej obrazy zostały przedstawione publicznie, a sama Frida Kahlo stała się niesamowitym zjawiskiem. Trafiła do szerokiego grona odbiorców, miała za sobą kilka udanych wystaw w światowych galeriach sztuki, już za życia stała się uznaną malarką.
Została zapamiętana jako autorka ,,Złamanej kolumny”, „Henry Ford Hospital” czy „Autoportretu z obciętymi włosami”.
Pod koniec życia przebywała w Niebieskim Domu w Coyoacán , gdzie dzisiaj spoczywają jej prochy. Odeszła jako niekonwencjonalna i szanowana artystka, której nie można wpisać w żadną sztywną konwencję.