Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
01.02.2014
redakcja memori.pl
Dama teatru
31 stycznia 2014 roku odeszła utalentowana aktorka scen polskich - Nina Andrycz.
 
Ukończyła Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej. Zadebiutowała w 1934 roku, co było początkiem długotrwałego, bo 70-letniego, związku z teatrem. Jej pierwszymi rolami, w które się wcieliła były Gloria w "Nigdy nie można przewidzieć" B. Shawa oraz Szekspirowska Ofelia przedstawione w Teatrze na Pohulance. 
W Teatrze Polskim, który uważała za swój drugi dom, stworzyła wiele ról i kreacji, nadała im swoisty charakter, z którym ją już zawsze kojarzono. 
Została zapamiętana jako Maria Stuart, Izabela Łęcka, Lady Makbet, Kleopatra czy nawet Pani Dulska.
 
Od końca lat 50. występowała w Teatrze Telewizji, gdzie zagrała między innymi w "Annie Kareninie" oraz "Damie kameliowej". Kilkakrotnie pojawiła się także w filmach K. Zanussiego czy J. Bławuta.
Nina Andrycz była autorką tomików poezji "To teatr", "Róża dla nikogo", powieści "My rozdwojeni". We wspomnieniowym "Bez początku, bez końca" odniosła się do czasów swojego małżeństwa z premierem Józefem Cyrankiewiczem, ówczesnego stylu życia i doświadczeń tego okresu. 
 
Życie teatralne było spełnieniem jej marzeń, była niesamowicie szczęśliwa, że mogła mu się całkowicie poświęcić i swobodnie realizować w tym kierunku.
Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.