Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
Cmentarz Hutniczy
ul. Robotnicza, Gliwice, Polska

ogólna ilość memori dodanych do cmentarza: 0
ogólna ilość znanych memori dodanych do cmentarza: 1
GoogleMaps
Google maps
Informacje o cmentarzu
status: zweryfikowane
cmentarz dodany przez redakcję memori.pl
typ cmentarza cywilny (świecki)
rodzaj cmentarza inny
charakter cmentarza zabytkowy
stan cmentarza nieczynny
 
państwo Polska
województwo śląskie
powiat Gliwice
gmina Gliwice
miejscowość Gliwice
dzielnica hutnicza
Cmentarz Hutniczy
Galeria
Cmentarz został założony w 1808 roku przez zarząd Pruskiej Królewskiej Odlewni Żelaza (Huty Gliwice) dla pracowników huty oraz ich rodzin.

W XIX wieku pochowano tutaj wiele znanych postaci gliwickiego i górnośląskiego przemysłu, m.in. Johna Baildona (uważanego za ojca współczesnego hutnictwa), Johanna Schulze - wieloletniego dyrektora i współtwórcy odlewni, Christopha Mendla, pierwszego modelarza odlewni, hrabiego Ferdinanda Einsiedla - dyrektora generalnego oraz Theodora Erdmanna Kalide, znanego rzeźbiarza. Chowano tutaj również członków ich rodzin oraz licznych specjalistów i inspektorów gliwickich zakładów.

W 1922 roku doszło na cmentarzu do tragedii - w kaplicy grobowej hrabiego Einsiedla członkowie Selbstschutzu ukryli broń i ładunki wybuchowe. Podczas przeszukania grobowca przez żołnierzy francuskich doszło do eksplozji - kilkunastu Francuzów poniosło śmierć.

Ostatnie pochówki dokonano 1949 roku. W latach 50-tych w ramach akcji „odniemczania” skuwano niemieckie napisy, niszczono nagrobki a zdobione, żelazne elementy przetapiano. W obecnym czasie nekropolia padła również łupem "złomiarzy".

Obecnie cmentarzem opiekuje się Stowarzyszenie na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic „Gliwickie Metamorfozy", które od 2002 roku prowadzi prace remontowe przy współudziale mieszkańców dzielnicy hutniczej Gliwic.
 
Pochowani na cmentarzu przewiń do góry
zmarły data urodzenia data śmierci miejsce pochówku zapal świeczkę
Mini
John Baildon
11.07.1772  07.08.1846 sektor brak danych
Pokaż
przewiń do góry
Mimo naszych należytych starań, rzetelności i dbałości o detale nie gwarantujemy, iż zamieszczone przez redakcję memori.pl na portalu informacje są wolne od błędów. Powyższy plan ma charakter pomocniczy, a wskazywane miejsca pochówków mogą znajdować się w innych lokalizacjach.