Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
Facebook Twitter NK
memori dodane przez redakcja memori.pl ['] .
memori odwiedzone 6992 razy
zapalono już 7 świeczek
zapalono już 1 zniczy
Charles Edward Anderson Berry
Charles Edward Anderson Berry
18.10.1926
18.03.2017
żył 90 lat
Charles Edward Anderson Berry
pierwsze imię Charles
drugie imię Edward Anderson
nazwisko Berry
data urodzenia 18.10.1926
miejscowość urodzenia Saint Louis
państwo urodzenia Stany Zjednoczone
płeć mężczyzna
 
data śmierci 18.03.2017
miejscowość śmierci Saint Charles
państwo śmierci Stany Zjednoczone
 
miejscowość pochówku memori.pl
stan pochówku Missouri
państwo pochówku Stany Zjednoczone
 
cmentarz Cmentarz wirtualny
 
Muzyk
Amerykański muzyk, kompozytor piosenek, wokalista, gitarzysta. Jest powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pionierów rock and rolla. W 2003 pojawił się na 6. miejscu listy 100 największych gitarzystów wszech czasów magazynu „Rolling Stone”.

Był wielkim rewolucjonistą w ramach swego gatunku, definiując jego brzmienie na całe lata naprzód. Za jego sprawą typowym stał się agresywny rytm, dominująca rola elektrycznej gitary oraz charakterystyczny swobodny sposób zachowania na scenie (stworzył m.in. tzw. Duck Walk, czyli Kaczy Chód). Wyróżniał go w szczególności dźwięk gitary spośród mu współczesnych. Był też prekursorem rozpoczynania piosenek przez intro składającego się z krótkiego riffu granego solo na gitarze elektrycznej.

Najbardziej znane grupy brytyjskie z The Beatles i The Rolling Stones na czele, wzorowały na nim swe brzmienie i sceniczny image w początkowym okresie działalności. Wzorował się też na nim Jimi Hendrix, wykonywał także czasem podczas koncertów jedną z jego najlepszych kompozycji „Johnny B. Goode”.

Do największych przebojów Chucka Berry’ego, a zarazem najlepiej znanych standardów rockowych należą: „Roll Over Beethoven”, „Thirty Days”, „Too Much Monkey Business”, „Brown Eyed Handsome Man”, „You Can't Catch Me”, „School Day”, „Carol”, „Back in the U.S.A.”, „Little Queenie”, „Memphis Tennessee”, „Johnny B. Goode”, „Rock and Roll Music” i wykorzystany w kultowej scenie filmu Quentina Tarantino Pulp Fiction „You Never Can Tell”.

W 1986 Chuck Berry, jako pierwszy muzyk, został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame, a w 1989 do St. Louis Walk of Fame.
okoliczności śmierci
rodzaj śmierci z przyczyn naturalnych

Zmarł w swoim domu w St. Charles, w stanie Missouri.