Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
Facebook Twitter NK
memori dodane przez G. Lucas
memori odwiedzone 8450 razy
zapalono już 301 świeczek
zapalono już 3 zniczy
Ayrton Senna da Silva
Ayrton Senna da Silva
21.03.1960
01.05.1994
żył 34 lat
Ayrton Senna da Silva
pierwsze imię Ayrton
nazwisko Senna da Silva
data urodzenia 21.03.1960
miejscowość urodzenia São Paulo
państwo urodzenia Brazylia
płeć mężczyzna
 
data śmierci 01.05.1994
miejscowość śmierci Bolonia
państwo śmierci Włochy
 
miejscowość pochówku memori.pl
państwo pochówku Brazylia
 
cmentarz Cmentarz wirtualny
 
Kierowca wyścigowy
Brazylijski kierowca wyścigowy, trzykrotny mistrz świata Formuły 1. Wystartował w 161 grand prix, zdobył 610 punktów, 81 razy stawał na podium z czego 41 razy na najwyższym jego stopniu. 65 razy zdobył pole position. Jeździł w zespołach Toleman, Lotus, McLaren i Williams.

Przez wielu ekspertów i zawodników uważany za najlepszego kierowcę wszech czasów. Jest także jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób związanych z F1.
okoliczności śmierci
rodzaj śmierci tragiczna - wypadek
przyczyna śmierci obrażenia odniesione w wypadku

Zmarł w szpitalu w wyniku obrażeń mózgu, po ciężkim wypadku podczas Grand Prix San Marino na torze Imola.

Wyjeżdżając z zakrętu, samochód Senny nagle z nieznanych przyczyn zamiast skręcić w lewo skierował się lekko na prawo po czym z impetem uderzył w betonową ścianę. Fragmenty biało-niebieskiego Williamsa wystrzeliły w górę. Bolid odbił się i sunąc bokiem po piasku zatrzymał się kilkanaście metrów od zakrętu. Porządkowi wybiegli na tor wymachując żółtymi flagami, jednak gdy Senna nie wychodził z wraku zamieniono je na czerwone, które oznaczają przerwanie wyścigu.

Powodem tego tragicznego wypadku była najprawdopodobniej awaria kolumny kierownicy. W bolidzie Senny znaleziono zakrwawioną austriacką flagę, którą kierowca miał później wnieść ku czci Rolanda Ratzenbergera.

Po kilku minutach ekipa ratunkowa była na miejscu i wyciągnęła Sennę z wraku auta. Trwała reanimacja, całe wydarzenie filmowały helikoptery telewizji RAI. Na torze wylądował śmigłowiec – ten sam, który dzień wcześniej transportował Ratzenbergera do szpitala. Ayrton Senna także został zabrany do kliniki w Bolonii. W trakcie transportu praca serca dwukrotnie ustała.

W szpitalu okazało się, że Ayrton miał uszkodzenia mózgu, z objawami wstrząsu krwotocznego, spowodowanego uszkodzeniem tętnicy skroniowej, i znajdował się w głębokiej śpiączce. Nie stwierdzono żadnych zewnętrznych obrażeń klatki piersiowej ani brzucha. Neurochirurg, który zbadał Sennę w szpitalu stwierdził, że nie było potrzeby wzywania chirurgów, ponieważ obrażenia dotyczyły wyłącznie czaszki. O godzinie 18.05 dr Maria Teresa Fiandri ogłosiła, że Senna jest w stanie śmierci klinicznej. Pozostawał jednak podłączony do aparatury podtrzymującej pracę serca.

Oficjalny moment śmierci wzbudza kontrowersje, ponieważ część lekarzy uznaje, że praktycznie Senna zginął w wypadku na torze, a w drodze do szpitala i w samym szpitalu jego czynności życiowe były podtrzymywane przez maszynę, aż do momentu jej odłączenia.