
Corocznie 9 września od 1999 roku obchodzony jest Światowy Dzień FAS, czyli dzień, w którym propagowana jest wiedza na temat alkoholowego zespołu płodowego.
W tym dniu na całym świecie (od 2004 r. także w Polsce) duży nacisk kładzie się na uświadamianie i edukowanie kobiet spodziewających się dziecka.
Jeśli w czasie ciąży przyszła matka nadużywa alkoholu uszkadza ona płód i bardzo prawdopodobnym staje się urodzenie dziecka, które będzie się nieprawidłowo rozwijać.
W okresie prenatalnym wszelki kontakt, nawet z minimalną dawką alkoholu, daje w przyszłości nieodwracalne zmiany w funkcjonowaniu organizmu człowieka. Powoduje on zmiany w wyglądzie, a w zasadzie niedorozwój poszczególnych części twarzy. Ponadto bardzo wolno rozwija się fizjonomia dziecka, a także psychika, w której wiele funkcji umysłu nigdy się nie rozwinie. W znacznym stopniu w wyniku FAS zostaje uszkodzony ośrodkowy układ nerwowy, koordynacja wzrokowo-ruchowa oraz zaburzona jest motoryka.
W czasie całego przebiegu ciąży w wyniku spożycia alkoholu, który przenika przez łożysko do płodu, kolejno uszkodzeniu ulegają mózg, serce, narządy płciowe, znacznie deformuje się wygląd zewnętrzny i rozwój umysłowy. Przyczynia się to też w wielu przypadkach do poronienia.
Istotne jest, aby nie tylko w Światowy Dzień przypominać kobietom i przyszłym matkom o skutkach picia alkoholu w okresie ciąży. Zdarza się, że nie tylko świadome, ale także bezmyślne sięganie po używki daje nieodwracalne zmiany, rzutujące na nowe życie. Jeśli jest taka możliwość w każdym przypadku należy reagować na widok kobiet sięgających po alkohol w czasie ciąży, tym samym ratując jej przyszłość.